Tašky na nákup jsou bezpochyby nepostradatelnou součástí nabídky našich obchodů.
Je to součást komfortu, který se snažíme dennodenně doručovat našim zákazníkům. Zároveň ale víme, že jsou artiklem, který poměrně zatěžuje životní prostředí. Proto jsme přemýšleli, jak bychom mohli společnými silami životnímu prostředí odlehčit a nyní přicházíme s nabídkou nových nákupních tašek. Jsou možná malým, ale určitě ne nepodstatným krokem v boji za naši krásnou českou přírodou a zároveň přáním a příslibem zachovat ji v co možná nejlepší kondici pro další generace.
Zapojte se s námi do této pomyslné výzvy. Do výzvy o co nejšetrnější chování k přírodě, která není na 30 dní nebo jiné určité období. Je to výzva, kterou bychom rádi předávali dál a dál. Znovu a znovu. Protože u tašek i jiných obalů nestačí pouze vybrat ten nejekologičtější materiál. Jde hlavně o to, abychom vytěžili maximum z toho, co nám nabízí.
Protože když budeme kteroukoliv tašku používat znovu a znovu, ušetříme tak nejen peníze, ale zejména naši přírodu, dopad na životní prostředí a na naši budoucnost. A tak až si budete příště psát nákupní seznam, nezapomeňte si ho vložit do nákupní tašky, kterou si s sebou vezmete k nám. A když už se taška na nákup u nás v Albertu znovu použít nedá, určitě se dá využít jinak, než vyhodit do odpadkového koše. Tipy na taková využití naleznete v sekci TIPY NA VYUŽITÍ
ALBERT TAŠKY
PLASTOVÁ
Není igelitka jako igelitka. V době, kdy se na nás valí spousta informací a škodlivosti plastů, je přesto všechno igelitová taška v mnoha ohledech pořád šetrnější. Výroba plastové tašky je oproti papírové čistší. Nemusí se totiž řešit odpadní vody, kterých vzniká při výrobě papíru značné množství. A oproti papírové je mnohem odolnější
PAPÍROVÁ
Také už v obchodech s povědomím o zátěži, kterou dle veškerých médií ochromují plasty přírodu, automaticky saháte po tašce papírové? Má samozřejmě své plusy, ale i minusy, o kterých jste možná ani nevěděli. Na výrobu jedné papírové tašku padne mnohem více materiálu, výroba je energeticky náročná, kamiony zvládnou kvůli její hmotnosti pojmout při přepravě menší množství, a navíc se často trhají.
NA VELKÝ NÁKUP
Taška na těžký nákup unese obsah těžký až 25 kg nebo 35 litrů objemný. Můžete ji ale využívat nejen na nakupování. Díky materiálu, který se velmi snadno čistí, se stane nepostradatelným pomocníkem v domácnosti i při třídění odpadu a dalších činnostech. Můžete ji brát na výlety na chalupu a v létě klidně na pláž. Vždy ji bude stačit jen omýt vodou, nechat uschnout a bude zase jako nová. Je velmi skladná a praktická.
NA VELKÝ NÁKUP
Taška na těžký nákup unese obsah těžký až 25 kg nebo 35 litrů objemný. Můžete ji ale využívat nejen na nakupování. Díky materiálu, který se velmi snadno čistí, se stane nepostradatelným pomocníkem v domácnosti i při třídění odpadu a dalších činnostech. Můžete ji brát na výlety na chalupu a v létě klidně na pláž. Vždy ji bude stačit jen omýt vodou, nechat uschnout a bude zase jako nová. Je velmi skladná a praktická.
LOKÁLNÍ,
Z RECYKLOVANÉHO MATERIÁLU,
A 100% RECYKLOVATELNÁ
Většina našich tašek je až z 80% vyrobena z recyklovaného materiálu a všechny jsou recyklovatelné. A protože
se snažíme snížit uhlíkovou stopu, volíme primárně české a nebo evropské dodavatele.
ZNOVU A ZNOVU
UDRŽITELNOST
Ať už je materiál vaší tašky sebešetrnější, výroba kterékoliv z nich má určitý dopad na životnější prostředí. Mysleme na to až půjdeme příště na nákup a snažme se využít těch, které už máme. Znovu a znovu…
PAPÍR, TEXTIL NEBO PLAST?
Existuje spousta aspektů, dle kterých bychom mohli posuzovat, zda se jedná o šetrný produkt či ne.
Plastový sáček se sice rozkládá desítky let oproti textilní tašce, která je ekologicky rozložena za pouhých pár měsíců.
Když bychom ale tyto dvě tašky posuzovali z hlediska produkce škodlivin při výrobě, zvítězila by zase ta plastová.
JE TO NA NÁS
Proto se snažme přemýšlet o našich nákupech a minimalizujme dopad na životní prostředí nejen
vybraným materiálem nákupní tašky, ale hlavně naším přístupem a opakovaným použitím. My
všichni jsme ti, kteří mohou přírodě pomoci nejvíce právě svým zodpovědným chováním.
Rozhodně každé vícenásobné použití tašky snižuje její dopady a omezuje vznik odpadů. Pokud si
tedy už koupíte jednorázovou tašku, zkuste ji využívat do roztrhání. A šikovné tašky z polyesteru
nebo látky nezapomínejte doma a co nejméně ztrácejte.
A PROTO POJĎME ŽÍT LÉPE
A ŠETRNĚJI K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ
A VYUŽÍVEJME TAŠKY
ZNOVU A ZNOVU.
UŠETŘÍME PENÍZE
DO RODINNÉHO ROZPOČTU
A ZÁROVEŇ I NAŠI PŘÍRODU.
VĚDĚLI JSTE, ŽE... ?
- Výroba plastové tašky vyprodukuje 2 kg CO2 to je stejné množství jako vyprodukuje auto po 33 km jízdy.
- Na výrobu jedné papírové tašky se spotřebuje tolik CO2, na jehož vyčištění potřebuje strom 2 dny.
- V USA se ročně spotřebuje 10 miliard papírových tašek = 14 milionů pokácených stromů.
- Na hladině Tichého oceánu se rozprostírá pás plastu, jehož celková plocha zabírá velikost jako čtyři Německa.
- 1 tuna vytříděného papíru = cca 16 500 tašek = záchrana 17 vzrostlých stromů
- Plastová taška je průměrně využívána méně než 25 minut. v přírodě se ale rozkládá déle než 25 let.
- Věděli jste, že průměrná česká rodina si odnese z obchodu každý týden v průměru 11 kilogramů potravin?
- Přepočteno na nosnost tašek je to celých 143 lehkých plastových, 72 pevnějších plastových nebo 57 papírových tašek ročně.
- Za rok se v naší zemi vyprodukuje 253 000 tun plastových obalů. uvolnění 0,1 % z tohoto množství do našich vod by znamenalo 152 kg plastu na km2 vodní plochy.
- Každou minutu končí ve vodních plochách jedno plné nákladní auto plastu. V Česku spotřebujeme ročně tolik igelitových tašek, že bychom naplnili 42 velkých nakladních vozů.
… A PROTO SE SNAŽME COKOLIV, CO MÁME
DOMA, POUŽÍVAT OPAKOVANĚ, DOKUD SE
TO NEROZPADNE. OMEZME NÁKUP
NOVÝCH VĚCÍ NA MINIMUM A POMÁHEJME
TAK NAŠÍ PLANETĚ.
PAPÍROVÁ TAŠKA
Hledáte univerzální balicí papír? Využijte rub naší tašky, který vám poslouží jako moderní přírodní materiál na balení. V kombinaci s jutovým provázkem budete konkurovat kdejaké balicí službě. A když se zapojí i děti a papír ozdobí razítky vyrobenými z brambor, váš dárek bude určitě nejoriginálnější.
Pokud zabalíte do papírové tašky nedozrálé ovoce či zeleninu a necháte je přes noc volně ve spíži, urychlíte tím proces dozrávání a plody si tak budete moci vychutnat dříve. Papírová taška je ideální pro uchovávání sezónního oblečení. Oproti igelitu totiž krásně propouští vzduch a vlhkost, takže se o své zimní svršky v průběhu letních měsíců nemusíte vůbec bát.
PLASTOVÁ TAŠKA
Prší a nemáte deštník? Co jiného využít na záchranu účesu než právě igelitku, kterých máte doma jistě mnoho. Pokud ji budete nosit v tašce, poslouží v mnoha případech nejen na nákup. Ať už jako pláštěnka nebo podsedák na povrchu, kde byste se při sezení jinak ušpinili. Určitě už se vám stalo, že jste potřebovali někam narychlo uskladnit špinavé oblečení. Ať už na dovolené, nebo když se vaše děti vrátily z tábora a z kufru na vás vypadla hromada použitého oblečení společně s kily písku, antuky a podobně.
Přibalením plastových tašek na cesty můžete předejít podobným překvapením. Čekáte instalatéry, nebo máte nečekanou návštěvu, která k vám jde jen na prohlídku? Využijte tašky na obuv, aby se návštěva nemusela zouvat. Určitě to oceníte jak vy z hlediska úklidu, tak oni z hlediska pohodlnosti. Plastová taška dobře funguje jako obal na potraviny do lednice či mrazáku. Je oproti klasickým krabičkám mnohem skladnější a lépe se přizpůsobí prostoru.
TEXTILNÍ TAŠKA
V textilní tašce toho můžete nosit opravdu spoustu a vydrží. A pokud už se vám protrhne a nejde zašít, nebo se zničí jinak, existují kontejnery na textil. Kousky nepoužitelné tašky můžete použít na záplatování a ti šikovnější si mohou z kusů látky ušít nějakou menší kapsičku na drobnosti.
Po vyprání můžete nepoužitelnou tašku vyplnit pískem - perfektně poslouží na zatížení různých plachet a dalších věcí, které potřebujete na zahradě zatížit. Stejně tak můžete obal na tašku naplnit voňavými bylinkami a umístit do šatní skříně nebo pod polštář.