ROZDÍL MEZI VEGANEM A VEGETARIÁNEM
V našem minulém článku – „Je raw strava vhodná i v zimním období?“ – jsme toto téma už nakousli, neboť raw (jinak třeba také nazývané vitariánství) je dnešnímu tématu blízko. Raw je především strava veganská.
Tedy taková, která neobsahuje vůbec žádnou ingredienci pocházející z živočišné produkce, tedy ani vajíčka či mléko – prostě nic. To je veganství. Naproti tomu vegetariáni prostě nejedí zvířata. Naopak si ale dají sýr nebo třeba vajíčka, tedy potraviny živočišného původu.
Pak je samozřejmě mnoho různých variant.
Někteří vegetariáni nejedí pouze maso zvířat, která jsou za tímto účelem chována, takže jsou ochotni dát si mořskou rybu (pescovegetariánství). Jiní jsou vegetariány, protože si myslí, že to je zdravé – ti si občas dají bílé maso (pollovegetariáni) a naopak se vyhýbají červenému.
Proti gustu žádný dišputát
No, my si myslíme, že proti gustu žádný dišputát. Doplníme to tím, že je to otázka určitého pohledu na životní styl a jeho etickou stránku. Nezpochybnitelné je, že zvýšená konzumace uzenin může být zdraví škodlivá.
U červeného masa tato skutečnost zatím není jednoznačně prokázána. Naši prarodiče mívali maso jednou, maximálně 2× týdně. To je zřejmě velmi schůdná kompromisní alternativa.
Ale zpátky k vegetariánům a veganům. Pro obě tyto kategorie máme v nabídce našich zdravých výrobků Nature’s Promise v Albertu dostatečně atraktivní a chuťově přijatelnou nabídku. Být vegan či vegetarián vyžaduje kreativní přístup ke stravě, neboť látky, které nevegani dostávají z masa a živočišných výrobků, potřebuje tělo nějak doplnit. Jde především o některé bílkoviny, zdravé tuky (kvůli nenasyceným mastným kyselinám) a některé vitaminy, především B12.
Nabídka Nature’s Promise
Nabídka Nature’s Promise vám právě kreativní skladbu jídelníčku umožní. Sója, cizrna, bílé fazole, červená čočka, to vše v bio kvalitě, jsou suroviny, které tělu dodají dostatek bílkovin. Stejně jako naše veggie tofu, veggie pomazánka z cizrny nebo ta s rajčaty, piniovými oříšky a bazalkou. Tato poslední navíc obsahuje potřebné tuky (v piniových oříšcích).
Ty najdete také v Nature’s Promise bio lnu hnědém či bio sezamovém oleji. Všechny tyto ingredience nabízejí veganům mnoho možností, jak vařit pestrou stravu. Tu mohou vegetariáni doplnit o mléčné výrobky z našeho sortimentu Nature’s Promise.
No a pokud se vám vařit nechce a máte chuť na vegetariánské jídlo, můžete nahlédnout do naší nabídky již hotových pokrmů Nature’s Promise. Zmíníme tady jen dva pro inspiraci. Zaprvé veggie bio falafel (cizrnové placičky).
K nim si udělejte americké brambory a salát s dresinkem (k jeho přípravě smíchejte třeba náš sezamový olej, jogurt, hořčici, citronovou šťávu a sůl, cukr dle chuti). A zadruhé veggie cappelletti s omáčkou alla Toscana. Stačí ohřát – a je hotovo. Dobrou chuť.
A jedna podstatná informace na závěr. Průzkumy ukazují, že 84 % vegetariánů a veganů se vrací ke konzumaci masa. No, nevadí, na to jsme totiž u nás v Albertu a v Nature’s Promise připraveni také velmi důkladně, zkuste si to prověřit.
Přejeme veganství i vegetariánství dle chuti a radostné vaření s potravinami se zelenými lístky na obalu.